19 cze Brak komentarzy admin Simbic , , ,

Region województwa świętokrzyskiego to tereny bardzo atrakcyjne, posiadające wiele zabytków kultury i przyrody. Wiele obszarów pokazuje swoją naturalność oraz zachwyca bogactwem zieleni i ukształtowania terenu. Są także miejsca takie, które zabiorą każdego turystę do innego świata, a podróżujący będą mogli poznać historie, sztukę oraz kulturę poszczególnych miejsc.

Jednym z magicznych miast, które położone są na terenach świętokrzyskich jest Sandomierz. Miejscowość ta, to dawne miasto królewskie, a zarazem jedno z najważniejszych historycznie miast Polski. Zwiedzanie go przynosi wiele zadowolenie, jak również pozwala odkryć wiele tajników związanych z historią kraju i terenu. Aby móc w pełni poznać uroki tej miejscowości należy przed przyjazdem zapoznać się z jego historią, spojrzeć na portal turystyczny czy przewodnik, który zaproponuje najważniejsze atrakcje turystyczne oraz podpowie co warto zobaczyć podczas podróży. Dzięki dobrze przygotowanym portalom zwiedzanie nabierze jeszcze większego sensu i atrakcyjności.

Do głównych atrakcji turystycznych i zabytków Sandomierza należy zaliczyć Rynek – to bardzo spokojne, klimatyczne miejsce, na którym znajduje się gotycki ratusz. Plac ten przyciąga turystów niesamowitą atmosferą, a także pięknem i duchem zabytkowych kamieniczek, rozpościerających się dookoła rynku. Niemałą atrakcja jest Ratusz, który jest nietypowo osadzony na obszarze rynku. Ratusz to piękna, renesansowa budowla, powstała na przełomie XIV i XV w. 100 lat później został on ozdobiony. Historia Sandomierza i jego zabytków mówi, iż w miejscu tym niegdyś przetrzymywano więźniów. Obecnie zaś znajduje się tam Muzeum Okręgowe, które prezentuje zabytkowe meble, dokumentację, pieczecie, słynne szachy Sandomierskie i inne.

Po zwiedzeniu Ratusza i spacerze po urokliwych uliczkach Rynku, swoją uwagę należy poświęcić Bazylice Narodzenia. która została wzniesiona w 1360 r. W sorku katedry znajduje się pięknie wystrojone wnętrze, którego elementy pochodzą z okresów późnobarokowych i rokoko. Ołtarz główny, nawy i ołtarze boczne, wielobarwne ozdoby malarskie prezbiterium i ścian, pęknie przedstawiają dawne czasy, jak również pozwalają poczuć się wyjątkowo i wzniośle. Podczas pobytu w Sandomierzu należy również zwrócić uwagę na Zbrojownie Rycerską. Jest to jedno z najbardziej pozytywnych miejsc miasta, w którym można obejrzeć i poznać zbroje z różnych epok.

Sandomierz posiada również ciekawą i chętnie odwiedzana podziemna trasę turystyczną. Trasa ta mieści podziemne korytarze, które od XV do XVII wieku służyły, jako magazyny dla kupców. Połączone korytarze i piwnice, opatrzone są niezwykłymi legendami, które dodają tajemniczości temu miejscu. Zwiedzanie podziemi odbywa się w grupach, przy nadzorze przewodnika.
Będąc w Sandomierzu, chcąc odpocząć i zrelaksować się można wybrać się na rejs Wisłą podczas, którego można obejrzeć miasto zupełnie z innej strony. Do dyspozycji turystów obecnie podstawione są trzy statki, które kursują przez znaczna cześć roku.