24 lut Brak komentarzy admin Simbic , ,

Jednym z najbardziej zaludnionych państw świata (8 miejsce), którego gospodarka w największej części rozwija się dzięki wydobyciu ropy naftowej o tropikalnym, suchym klimacie jest Nigeria. To obszar wielu wspaniałych równin, malowniczych wzgórz i gęstych lasów deszczowych – bardzo zróżnicowany pod względem widoków tajemniczy kawałek ziemi.

Wśród największych i intrygujących atrakcji można tutaj odwiedzić przede wszystkim stolicę, Abudżę, która, co może zaskakiwać, była stworzona przez Kenzo Tange – japońskiego architekta. Warto także wybrać się do Kano czyli antycznego miasta. Jego mury są zbudowane z cegieł suszonych w promieniach słońca, natomiast samo miasto powstało w XI w. Wartą do poznania jest interesująca historia tego miejsca, które pierwotnie pełniło rolę państwa-miasta i należało do plemienia Hasa. Meczet, który stanowi jedną z tamtejszych atrakcji, został zbudowany w XV wieku.

Przemierzając niejednorodną Nigerię, dobrze jest przystanąć na moment w Parku Narodowym „Yankari”, który położony jest w południowej części stanu Bauch. Niesamowita fauna oraz flora, która się tam znajduje jest niezwykle bogata. Dodatkowym punktem którego nie można pominąć są tam gejzery. Rzecz jasna nie istnieje Nigeria bez rzeki Niger. Ta robiąca niesamowite wrażenie delta jest jedną z tych perełek, których absolutnie nie należy pominąć.
Godnym zobaczenia jest także Święty Gaj Oszun położony na obrzeżach Oszogbo. obiekt ten łączy w sobie las i zakola, które są otoczone sanktuariami, ołtarzami oraz posągami Oszun – bogini płodności ludu Joruba.

Do innych godnych uwagi obiektów zaliczyć należy również Skansen w Jos – jedno z najstarszych muzeów tego kraju. Zaskakującą ciekawostką jest fakt, że nad jego stworzeniem trzymał pieczę polski naukowiec – Zbigniew Dmochowski. Miejsce to przedstawia charakterystyczne nigeryjskie budownictwo, a większość eksponatów które znajdują się w muzeum jest autorstwa polskich architektów. Gdy już jesteśmy w Nigerii, dobrze jest zwiedzić także Muzeum Narodowe ulokowane w środkowej rejonie miasta Lagos. Znajdziemy tam między innymi dzieła i świadectwa kultury, a także nigeryjskiego budownictwa. W szczególności godna rekomendacji jest wystawa „Skarby starożytnej Nigerii”, jak również mercedes, w którym został zamordowany jeden z przywódców tego państwa. Muzeum wystawia także dzieła z brązu oraz wytwory tutejszego rzemiosła. Innym ważnym muzeum jest Muzeum Tradycyjnej Nigeryjskiej Architektury znajdujące się w słynnym mieście Abudża. Ukazuje ono architekturę Nigerii w oryginalnych wymiarach oraz formach np. Pałac Katsina czy meczet Ilorin.

Odwiedzając Nigerię, nie sposób nie zobaczyć wspaniałego Pałacu Oby. Ta robiąca wrażenie konstrukcja znajduje się w mieście Lagos i liczy sobie już 300 lat. Wybudowano ją za rządów słynnego władcy Oby Akinsemoyina.

Do Nigerii najlepiej wybrać się w okresie od grudnia do marca. Należy pamiętać o koniecznych szczepieniach przeciwko żółtej febrze. Na podróż dobrze jest wyposażyć się przede wszystkim w nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne, krem ochronny. Po kraju najłatwiej jeździ się za pomocą autobusów, Busz-taxi i minibusów.