24 lut Brak komentarzy admin Simbic , ,

Da się wyróżnić takie miejsce na mapie Europy które charakteryzuje się brakiem hałasu, spokojną atmosferą, równowagą. Niczym nieograniczona przestrzeń, natura i zwierzęta. To cała Finlandia.

Zdumiewająca moc Matki Natury
Ten północny kraj zaskakuje nie tylko ogromną ilością zapierających dech w piersiach jezior, gęstą tundrą i dzikim, nieokiełznanym lasem. Każdy człowiek może zagłębić się w wybrane okolice (nie istnieją ograniczenia związane z zakazem wkraczania na terytorium lasów, które znajdują się w prywatnych rękach), przejść się po leśnym dukcie i pozbierać pełne siatki leśnego runa. Co rzadko spotykane, na terenie kraju utworzono ponad 30 parków narodowych, a za wejście na ich obszar nie jest pobierana żadna opłata. Osoby uwielbiające kontakt z naturą mogą czuć się tu jak w raju. Lasy zajmują 74% powierzchni kraju, a liczne jeziora i wyspy sprzyjają sportom wodnym oraz są robią wrażenie na zapalonych wędkarzach. Zarówno fauna jak i flora obfituje w lasy świerkowo-sosnowe oraz brzozowe. Kraj to typowa tundra i tajga, które zamieszkują typowo zimowe zwierzęta: leming górski, niedźwiedź, lis polarny, bielak, rosomak, łoś i naturalnie wilk. Dużą atrakcją jest również występowanie w tej części Europy reniferów, które można spotkać spokojnie pasące się na łąkach. Pośród różnorodnego ptactwa, najczęściej występującym będzie puszczyk i orzeł przedni. Wybierając się do parków narodowych, trzeba wziąć pod uwagę w planie podróży Lemmenjoki (dla fanów trekkingu) oraz Linnansaari położony na wodach Haukivesi (jezioro Saimaa). Można być stosunkowo pewnym, iż w pierwszym z wyszczególnionych spotka się łosia, natomiast drugi pokazuje panoramę wody, w której występują nieregularnie porozrzucane wysepki (archipelag). Do tego kraju jezior i lasów przyciągają niesamowicie malownicze krajobrazy, na które składa się spora liczba zatok, wysepek i wzgórz pokrytych gęstymi, potężnymi lasami. Finlandia to kraj który z całą pewnością można odwiedzić niezależnie od pory roku. Każda z nich ma swój wyjątkowy urok, który zachwyci nawet najbardziej wymagającego turystę.

Urok najbardziej znanych miast
Poznając Finlandię, należy odwiedzić kilka najbardziej znanych miast, jakie są atrakcjami dla turystów pod względem architektonicznym i bogatych kolekcji, w które wyposażone są muzea zapoznające z kulturą i tradycją kraju. Helsinki zauroczą wyjątkowymi galeriami, Portem Południowym oferującym rejsy imponującymi statkami, Pałacem prezydenta, a także niezmiernie przykuwającą uwagę katedrą św. Mikołaja. To kultura jak również wielowymiarowość miasta sprzyja jego oryginalności i posiadanemu wdziękowi. Podróżników zainteresują także tutejsze teatry (Teatr Szwecki, Fiński Teatr) oraz Muzeum Art. Ateneum i Art Kiasma zachwycające wyjątkowymi arcydziełami sztuki. W Tampere które uznawane jest za przemysłowe centrum kraju przyciąga najciekawszymi zabytkami architektury miejskiej. Rovaniemi zainteresuje oryginalnym gmachem Lappia-talo wzniesionym w 1975 r. oraz otoczonym rzeką Arktikum.

Magia nieba na północy
Wśród atrakcji, jakich nie da się zapomnieć, znajduje się słynna Aurora Borealis. To powszechnie znane pod nazwą zorzy polarnej zjawisko świetlne można zaobserwować 10 do 20 dni w ciągu roku. Choć odpoczywając na terenie Laponii, która jest najbardziej położonym na północ miejscem kraju, można być świadkiem zorzy niemal codziennie, gdy tylko pozwolą na to warunki atmosferyczne – wyzbyte jakiejkolwiek chmury. Z niezmiernie magicznych ciekawostek, Finlandia zdobyła miano „Krainy Północnego Słońca”. Powodem takiej nazwy jest słońce, które znajduje się ponad horyzontem podczas dwóch miesięcy w ciągu roku – czerwca i lipca.

Fantazje północy
Finlandia słynie z licznych wyjątkowych terenów. Wśród najważniejszych znajduje się Naantali – miasto portowe, w którym został założony park rozrywkowy Świat Muminków nazywany Muumimaailma. Następnym ważnym punktem w trakcie wycieczki powinna być Laponia znajdująca się na kole podbiegunowym, w której będzie można odwiedzić najprawdziwszą Wioskę Świętego Mikołaja, która funkcjonuje także latem. W działającym w niedalekim sąsiedztwie Santa Parku można zobaczyć Szkołę Elfów i elfickiej kaligrafii oraz piekarnię „Pana Imbira”. Dobrze jest zwiedzić również wioskę wykonaną z lodu, której cechą charakterystyczną jest zapierająca dech w piersiach sceneria. Pośród obligatoryjnych miejsc do zobaczenia znajduje się również zamek ze śniegu (Kemi), W pewnych rejonach łatwo natknąć się na zaprzęgi psów Husky czy też składające się z reniferów. Dużą popularnością cieszą się również sauny fińskie, których niezaprzeczalnie najważniejszą funkcją jest służenie jako teren spotkań towarzyskich a także relaksu. Prostota kuchni fińskiej urzeka takimi potrawami jak na przykład dania przyrządzane z renifera.