19 cze Brak komentarzy admin Simbic , ,

Turystyka to bez wątpienia pojęcie stare, jak niemal stary jest cywilizowany świat. Bo tak naprawdę to uprawiali ją już mieszkańcy starożytnych państw. Podróżowali oni między innymi w celach religijnych, czy uzdrowiskowych. Czyli tak naprawdę cele podróży wciąż są aktualne. Ale poza tym wiele się zmieniło. Największe zmiany wydaje się, że przyniósł nam wiek dwudziesty. Wtedy też nastąpił szalenie dynamiczny rozwój wielu dziedzin. W tym transportu. Dlatego też i w turystyce możemy odnotować tendencje i zachowania, których trudno szukać w starożytności, czy choćby w renesansie.

Podstawowym elementem, który odmienił obraz współczesnej turystyki jest transport samolotowy. Dzisiaj chyba nikogo już nie dziwi, że te potężne maszyny unoszą się w powietrze i przewożą w każdej sekundzie tysiące osób z jednego miejsca, na drugie. Co chwila gdzieś na świecie startuje jakiś samolot. I możemy przypuszczać, że to się nie zmieni. Dzięki samolotom możemy w krótkim czasie dotrzeć na najbardziej oddalone od nas zakątki świata. A i nawet podróżowanie po Polsce zaczyna coraz częściej nabierać takiego charakteru. Po co mamy siedzieć za kierownicą wiele godzin i denerwować się staniem w korkach, jeśli możemy wsiąść w samolot i w ciągu niecałej godziny dotrzeć na miejsce? Jedziemy na lotnisko, wsiadamy na pokład samolotu i za chwilę jesteśmy na miejscu. A jeśli potrzebujemy samochodu, aby poruszać się swobodnie tam, gdzie polecieliśmy? Wówczas z odpowiedzią na nasze potrzeby wychodzi wypożyczalnia samochodów. Właściwie to można zaleźć ją blisko każdego lotniska. Mało tego, wypożyczalnie doskonale znają potrzeby swoich klientów. Oferują więc często przyjazd na lotnisko i przekazanie dokumentów do samochodu już na miejscu. Nie trzeba więc właściwie martwić się, jak z lotniska dostaniemy się tam, gdzie chcemy. Profesjonalna wypożyczalnia samochodów wszystko dokładnie organizuje. Także dzień wylotu. Tego dnia właściciel, czy też pracownik wypożyczalni podjeżdża na lotnisko i tam odbiera samochód.

A dokąd latamy najczęściej? Jeśli chodzi o wyjazdy w Polsce, to turystyka krajowa jest niezwykle rozbudowana. Jeździmy właściwie wszędzie. A latamy najczęściej do stolicy i na północ. Jeżeli chodzi o wyjazdy zagraniczne, tu najczęściej wybieramy kierunki południowe. Takie kraje, jak Chorwacja, Bułgaria czy Albania charakteryzują się doskonałą organizacją turystyczną. Są to kraje, w których panują idealne warunki wypoczynkowe. Ale, jak się okazuje, nie tylko tam latamy. Dzisiaj, gdy wielu Polaków znajduje się na Wyspach Brytyjskich, jednym z najpopularniejszych kierunków lotniczych jest Anglia. Tuż obok znajduje się Irlandia, gdzie też chętnie wypoczywamy, podziwiając, jak pięknie jest ten kraj położony.

Jak więc wygląda obraz współczesnej turystyki? Można by pokusić się o stwierdzenie, że jest to zjawisko najbardziej dynamiczne. Każdego dnia tysiące ludzie jest w trasie. Podróżujemy zarówno długoterminowo, jak i weekendowo. Podróżujemy, ponieważ kochamy zmieniać przestrzeń i w ten sposób wypoczywać.