To metropolia zorganizowana w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, dlatego nie zaskakuje informacja, że jest jednym z wyjątkowo luksusowych i bogatych miast na ziemi. A to ze względu na tak zwany raj podatkowy, a właściwie ograniczoną zonę finansową. Trudno sobie wyobrazić, że kiedyś to była wioska zaludniona przez rybaków. Będąc w Dubaju doświadczymy przepychu, zobaczymy nowatorskie odsłony wieżowców, a także rewelacyjne atrakcje turystyczne.
Na początku należy zobaczyć panoramę Dubaju z 124-go piętra Burj Khalifa czyli najwyższego wieżowca świata. Aby dostać się na górę, nic tylko wsiąść do modernistycznej windy, która rusza z szybkością 10-ciu metrów na sekundę. Burj Khalifa to dzieło architektoniczne będące wizytówką modernistycznej inżynierii, pokłonem w stronę nauki, technologii oraz wzornictwa. Pokazuje bardzo szybki rozwój, a dodatkowo spełnia funkcję pomnika przepychu z którym są związane niektóre państwa Bliskiego Wschodu.
Przechadzając się w okolicy tego wieżowca, da się spotkać najpiękniejsze multimedialne fontanny o długości 275 metrów. Znajdują się one na 12-hektarowym stawie i mają rozbudowany, wielopoziomowy, bogaty repertuar muzyczny, a wody ze skaczącej fontanny są zdolne wyrzuć strumienie na wysokość nawet 150 metrów. Przebywają w tym miejscu przede wszystkim należy przejechać się najnowocześniejszym metrem na świecie. Jeśli usiądziesz w pierwszym wagonie, możesz poczuć się jak kierujący – metro bowiem nie ma dowodzącego i jest zupełnie zautomatyzowane. Z perspektywy przedniej szyby jest możliwość oglądać rewelacyjne widoki tej współczesnej metropolii.
Dubaj zaskakuje różnymi atrakcjami jak budowanie bałwana i pościg na nartach – dla tego miasta nie ma w ogóle znaczenia, że mieści się w zasadzie na piaskach. Zrobienie tych rzeczy jest wykonalne w galerii handlowej Mall of the Emirates.
Pośród widoków wartych obejrzenia jest dzielnica Dubai Marina, która rozciąga się wzdłuż sztucznie zbudowanego kanału. Wzniesione są w tym miejscu drapacze chmur, galerie handlowe, sklepy i wyjątkowy deptak, który po zapadnięciu zmroku odkrywa podświetlony port.
Jeśli tylko zechcesz wypić kawę, najlepiej zahaczyć o pierwszą pijalnię kawy na świecie oferującą najwyższej klasy mleko wielbłądzie. Warto Także spróbować takiego niecodziennego przysmaku w formie lodów lub deserów.
Jeśli najmocniej zależy ci na znalezieniu oryginalnych pamiątek, warto odwiedzić Gold Souk i wynegocjować najkorzystniejszą kwotę za złotą biżuterię.
Godnym odwiedzenia miejscem w Dubaju są bliźniaczymi wieżami Emirates Tower, które są kojarzone z tym miejscem jak żadna inna atrakcja. Są emblematem Dubaju iwchodzi na to kompleks dwóch wież, których podstawy to trójkąt: Emirates Towers Hotel a także Emirates Office Tower.
Dubaj jest równoznaczny z bogactwem także pod względem architektonicznym. Burj Al-Arab czyli symbol tego miejsca to prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalny na świecie wyjątkowy hotel. Budowla przybrała formę wielkiego żagla. Jej powstanie wyznaczono na 1999 rok na nienaturalnej wyspie. Osoby korzystające z hotelu otrzymują w pakiecie nieograniczony w żaden sposób wstęp do parku wodnego Wild Wadi. Hotel ten stanowi element całego kompleksu turystycznego (Jumeirah Beach Resort). Jedną z jego charakterystycznych budowli jest ta w formie fali.
Zatrzymując się w tym miejscu zobaczymy ponadto wyspę Palm Jumeirah, która wyglądem przywodzi na myśl zamek z baśni o Alladynie.
Warto również znaleźć chwilę czasu na przepłynięcie Dubai Creek w sposób klasyczny – przy użyciu drewnianej łodzi (abra) oraz spożyć kolację w Madinat Jumeirah – tutejszej Wenecji. To miejsce jest złożone z labiryntu ciasnych uliczek charakteryzujących się specyficznym arabskim charakterem.
Następnie można udać się do Union House, a później skorzystać z wycieczki do Abu Dhabi, gdzie jest możliwość zobaczenia największego meczetu w Emiratach, a dodatkowo, co doskonałe dla fanów sportu – toru Formuły 1 i najdroższego hotelu świata.
Znanym i uwielbianym w mieście sportem są zawody wielbłądów, można powiedzieć, iż to narodowy sport Arabów, więc nie powinno go zabraknąć również w tak futurystycznym mieście. Dla spragnionych emocji, można również pojechać na pustynne safari i odbyć szalony rajd terenowy przez pustynne wydmy. Natomiast dla tych wyjątkowo odważnych, Dubaj oferuje skok ze spadochronem, który poleca się wykonać w pobliżu sztucznej palmy Palm Jumeirah.